Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Origami 

Historie origami

Obecně je origami považováno za japonské umění a vzniklo před více než tisíci lety. Dobu vzniku nelze určit přesně. Existují názory, že tuto

činnost přivezli do Japonska španělští Mauři. Ti však skládání papíru používali jen pro geometrické vlastnosti čtverce. Číňané také skládali papír, ti ho však využívali jen prakticky. Skládali misky, vázy, krabičky a různé nádoby. Určit přesně zemi původu také nelze, skládalo se všude. Pouze Japonci tuto činnost pojmenovali a zdokonalili. Proto bývá origami považováno za japonské umění.

Japonci se s výrobou papíru seznámili od Číňanů, kde se papír začal vyrábět již kolem roku 105 n. l. Výrobu se Číňané snažili utajit před ostatními státy. Jenomže i přes veškerá bezpečností opatření se kolem roku 610 n. l. výroba přenesla z Číny přes Koreu do Japonska a postupně i do celé Evropy. U nás vznikla první papírna v Chebu až v roce 1370. Protože byl zpočátku papír velmi drahý, byl užíván jen pro náboženské účely – při obřadech a pro výzdobu šintoistických svatyní. Proto mívá origami kromě zábavného a výchovného významu i význam ceremoniální. Například pomocí papírových řetízků se vyznačovala posvátná území svatyně, na které směl vstoupit jen kněz nebo při šlechtických svatbách byl ženich a nevěsta ozdobeni papírovými motýlky.

Až teprve v 17. století se začalo skládat i pro zábavu. Nejprve se hra šířila mezi dívkami z vyšších vrstev společnosti. Již v té době znali Japonci na 70 druhů skládanek. Dnes jsou jich statisíce. Origami, tak jak ho známe dnes, se rozvinulo až koncem 19. století. Tehdy obchodník s papírem pro Tokio začal dovážet papír z Evropy. Kromě klasického obdélníkového formátu stříhal papír i do čtverců. Barevné čtverce papíru pak prodával jako origami papír. Tak se origami stalo součástí každodenního japonského života. Dodnes je nejoblíbenější a nejběžnější skládačkou v Japonsku papírový jeřáb „Orizuru“, který byl poprvé složen kolem roku 1800. V té době také vznikl nejstarší dochovaný dokument o origami „Senbazuru Orikata“ (Skládání jeřába na tisíc způsobů). Proč je skládání jeřába tak oblíbené? Jeřáb symbolizuje dlouhý život. Proto si ho lidé skládají pro štěstí a zavěšují v bytě. Nemocní lidé pak zhotovují tisíc jeřábů a věří v uzdravení. V Hirošimě je postaven pomník dětským obětem války. Znázorňuje malé děvčátko, které drží v ruce nedokončeného jeřába.

Papírový jeřáb patří mezi tradiční origami, „denšó-origami“. Jsou to skládačky, které se skládají z jednoho kusu papíru bez použití nůžek, lepidla a dalšího zdobení jako je přimalování očí apod. Skládání je zde velmi přesně vymezeno a tudíž by se výsledné výrobky neměly moc lišit. Dnes se toto tradiční skládání moc nedodržuje a spíše se využívá moderní origami, „sósako-origami“. Zde se ponechává velký prostor pro vlastní fantazii. Tradiční origami se již dále nerozšiřuje, oproti tomu moderního je stále více a více. Vznikají po celém světě a často mají i svou rozlišovací charakteristiku.

Mnoho zemí jako např. Itálie, Anglie, Španělsko, … mají také své origami společnosti, které se pravidelně scházejí, pořádají výstavy a vydávají různé knihy, časopisy a články. Česká origami společnost (ČOS) byla založena 2. září 2003. Předsedou této společnosti je František Grebeníček.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Technika skládání

Aby skládanky z papíru dostaly ten správný tvar a hezký vzhled, je nutné dodržovat některá základní pravidla skládání.

Prvním bodem

na které záleží, je papír z kterého skládáme. Nejdostupnější, a proto také nejvíce využíván je kancelářský papír. Je jemný, pevný a dobře se ohýbá. Využívat lze i balící papír, který je ještě jemnější a navíc je vícebarevný. Nejlevnější je využívat starý novinový papír či letáky, kterých je všude dostatek.

    Pro origami nadšence je tu originální japonský papír. Je to čtvercový papír o rozměrech 15 x 15 cm, je velmi tenký a barvený je jen z jedné strany. Jedná se o 6ti palcové čtverce (1 palec = 2,54 cm). Tyto papíry jsou pro skládání nejlepší, ale bohužel jsou také dražší. Pokud by jste měli o ně zájem, můžete si je koupit v některém internetovém obchodě např. ve Scrapbook.

Druhým bodem

je znalost origami jazyka. Jedná se o symboly, šipky a základní sklady, kterými jsou popsány origami skládanky. Je nutné se je naučit. Nejedná se o ucelený přehled a také se můžete setkat i s jiným značením.

 

 Třetím bodem

je správné čtení a sledování diagramů. Jde o rozkreslený postup skládání. Nutné je jít pomalu krok za krokem, aby nedošlo k nějaké chybě a výsledná skládanka by neměla požadovaný tvar. Diagramů se však nemusíte pevně držet. Můžeme najít lepší způsob skladu.

Čtvrtým bodem

a také posledním bodem je skládání na rovné ploše. Skládáme na pevném a čistém povrchu, aby bylo možné pořádně zvýraznit rýhu. Rýhu důkladně zvýrazníme nehtem palce. Čím pečlivěji, tím lépe skládanky vypadají a snadněji se nám skládají další kroky.

Nejčastější chyby, které se objevují:

·     špatná pracovní plocha

·     špatně natočená skládanka

·     špatně zvýrazněná rýha

·     nepřesné přeložení

·     špatně přečtený postup skládání

·     rychlé a zbrklé skládání

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář